
Maailmas, kus kliimamuutused ohustavad meie põllumajandussüsteeme äärmuslike ilmastikuolude ning uute haiguste ja kahjurite tõttu, pärineb enamik meie toidust sellistest põllukultuuridest, nagu nisu, riis ja mais. See muudab meid haavatavaks, eriti kui võtta arvesse ebastabiilset geopoliitilist olukorda, mille tõttu võivad kaubandustõkked põhjustada turustamise probleeme.
Eeltoodut arvestades on projekti „FUnCrop – toiduga kindlustatuse tugevdamine vähekasutatud põllukultuuride säilitamise ja teadmiste arendamise kaudu“ partnerid otsustanud lähemalt uurida niinimetatud vähekasutatud põllukultuure. Need põllukultuurid on olulised geneetilised ressursid, mida on võimalik kasvatada palju suuremas ulatuses ning aidata kaasa paindlikumate põllumajandussüsteemide loomisele. Siiski ei ole neid aga nii palju uuritud kui suuremas mahus kasvatatavaid põllukultuure. Seepärast on see projekt nii oluline.
Projekti raames viiakse läbi põldkatseid kõigi nimekirjas olevate põllukultuuridega, et saada nende kohta enam teadmisi ja töötada välja uurismismeetodid, kuidas neid kõige paremini kasvatada. Samuti luuakse võrgustik, mille eesmärk on luua pikaajaline koostöö Põhja- ja Baltimaade ning Ukraina vahel.
Projektis uuritakse järgmisi liike: tatar, hiirehernes, aed- ja põldoad, lääts, hall hernes, lina, lupiin ja sinep.
METK on kaasatud aed- ja põldoa, viki ja hallherne uurimisse.
Maaelu Teadmusekeskusest osaleb projekti dKülli Annamaa, juhib võrgustiku loomise töögruppi.
Maaelu Teadmuskeskusele on projekti täitmiseks eraldatud ligikaudu 10 000 eurot. Kaks projekti täitjat METKist saavad osaleda NordGenis 2025. aastal läbiviidaval seminaril.
Projekti partneriteks on: Põhjamaades Geneetilise Ressursi Keskus, NordGen, Maaelu Teadmuskeskuse geenipank, LSFRI ‘Silava’ geenipank ja Põllumajandusressursside ja ökonoomika instituut (Läti), Riiklik metsamajanduse administratsioon, Põllumajandus- ja Metsandusuuringute Keskuse Vokė osakond ning Kõrghariduse osakond, ja agrotehnoloogiateaduskond (Leedu), Ustymivska Katsekeskus, V.Y.Jurjevi nimeline taimekasvatuse instituut, Karpaatide piirkonna põllumajandusinstituut ja V.Ya. Jurjevi nimeline taimekasvatuse instituut (Ukraina).
Projekt täitmise tähtaeg on 31. oktoober 2026.